• Telefon888-444-559
  • E-mailkontakt@wirtualne-tatry.pl

Niesamowita historia herbaty

Picie herbaty już od dekad nie jest niczym wyjątkowym, dlatego mało kto, zastanawia się skąd ten bursztynowy napój pochodzi i jaka jest jego geneza. Wbrew pozorom, historia herbaty jest fascynująca. Obecnie większość liści pochodzi z odległej Sri Lanki, jednak nie jest to roślina pierwotnie rosnąca na tamtejszych ziemiach, bowiem pierwsze sadzonki przywieźli Brytyjczycy dopiero w XIX wieku, od tamtej pory plantacje herbaty wypierały uprawę kawy, cynamonu.
Herbata
Punktem kulminacyjnym była pierwsza publiczna aukcja herbaty na początku lat 80. XIX wieku., od tamtej pory podbijając kolejne światowe rynki. Dziś zielone listki, stanowią najbardziej istotną podstawę gospodarki Cejlonu, który jest głównym producentem herbaty na świecie, a plantacje wynoszą stosunkowo duży odsetek terenów tek dalekiego kraju. Nieprzypadkowo Brytyjczycy wybrali Cejlon, tylko tam są spełniane warunki, bez których uprawa herbaty byłaby niemożliwa, bowiem aby rosnąć potrzebuje ciepłego klimatu oraz odpowiednio wysoko położonego spadzistego terenu - co jest cechą charakterystyczną tej krainy.

To, gdzie rośnie, na jakiej wysokości rośnie herbata jest ściśle powiązane z jej smakiem, im wyżej położona jest plantacja, tym jaśniejsza barwa oraz lepszy smak i aromat. Obecnie w krajach europejskich, picie herbaty jest bardzo popularne, zielona, czerwona i biała, które różnią się od siebie właściwościami, mimo że pochodzą z jednego gatunku rośliny to poddawane różnorodnym procesom zyskują odpowiednie cechy i wyjątkowe, charakterystyczne smaki.