• Telefon888-444-559
  • E-mailkontakt@wirtualne-tatry.pl

Sri Lanka - podstawowe informacje

Sri Lanka to państwo charakteryzujące się bardzo dużym zróżnicowaniem geograficznym. Typowe są dla niego zarówno strefy wilgotne, jak i suche, góry, dżungle, sawanny, lasy deszczowe, a także obszary zurbanizowane znajdujące się przede wszystkim przy dużych drogach. Osoby poszukujące najpiękniejszych plaż powinny koncentrować się przede wszystkim na wschodzie oraz południu kraju, choć najwięcej ośrodków turystycznych znajduje się na jego zachodnim wybrzeżu.
Sri Lanka
Najzamożniejsi mieszkańcy Sri Lanki upodobali sobie zwłaszcza centrum, gdzie szczególną popularnością cieszy się Kandy – dawna stolica tego państwa. Topograficznie aż osiemdziesiąt procent powierzchni państwa stanowią niziny, a najbardziej typowym klimatem jest zwrotnikowy monsunowy. Oczywiście, mamy do czynienia z zasadą, od której istnieją wyjątki, należy więc liczyć się z tym, że południ wyspy znajduje się w strefie klimatu równikowego monsunowego. Same monsuny na wyspie są zresztą dość specyficzne. Od października do marca deszcz pada przede wszystkim na północy i wschodzie, a od kwietnia do września – na południu i zachodzie wyspy.

Średnia roczna temperatura zachęca do plażowania, wynosi bowiem około 25 stopni Celsjusza. Szykując się do odwiedzenia wyspy należy zaopatrzyć się w równowartość przynajmniej 100 dolarów amerykańskich w rupiach na osobę. Na wyspę można zabierać dewizy, dla własnej wygody lepiej jednak zaopatrzyć się w dolary niż w euro. W większych ośrodkach nie brakuje bankomatów, dewizy można jednak wymieniać również w hotelach oraz… u jubilerów.