• Telefon888-444-559
  • E-mailkontakt@wirtualne-tatry.pl

Sri Lanka - co warto wiedzieć?

Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lani to państwo, które położone jest na wyspie znajdującej się niedaleko granicy Indii, na wodach Oceanu Indyjskiego. Łączna linia brzegowa wynosi 1340 km a ponad 80% terenów ma charakter nizinny. Na wyspie mieszka około 20 milionów osób, a największe miasto to Kolombo.

Sri Lanka co musisz wiedzieć?

Wyspa położona jest w ramach klimatu tropikalnego, który moderowany jest przez morski wiatr co sprawia, że wilgotność powietrza jest tam podniesiona. Można oczekiwać tam wysokiej temperatury i monsunowego lata. Oficjalną jednostką Sri Lanki jest rupia lankijska.

Najwięcej wyznawców ma tam buddyzm, ponieważ sięga około 70% wszystkich mieszkańców. Sri Lanka ma w sumie 15 lotnisk, ale jedynie to w Kolombo ma międzynarodowy charakter. Dość dobrze na terenie wyspy rozwinięta jest sieć drogowa oraz kolejowa. Udając się do Sri Lanki należy posiadać odpowiednią wizę, najczęściej o charakterze turystycznym. W sumie mamy na terenie wyspy 25 dni wolnych od pracy związanych ze świętami Państwowymi. Większość świąt uzależnionych jest od kalendarza księżycowego.

System administracyjny

Na terenie wyspy funkcjonuje trójpodział władzy określany w Konstytucji. Sri Lanka podzielona jest na jednostki administracyjne, które podzielone są organom centralnym. Władzą ustawodawczą jest izba parlamenty natomiast wykonawczą prezydent, który staje na czele rządu. Prezydent dodatkowo jest także człowiekiem stojącym na czele armii, natomiast jego zastępcą jest wyznaczony przez niego premier, który jest drugą osobą w państwie.

Jeżeli jesteś zainteresowany podróżą na Sri Lankę, sprawdź oferty na Planetescape: https://planetescape.pl/kraj/sri-lanka/.